

- Partizanka
Trbovlje – Pod Ostrim vrhom – Prapreče – Čebine – Sveta Planina – Planinska vas – Klek – Trbovlje
Trbovlje so obkrožene z zelenimi vrhovi, ki nas vedno nagradijo s krasnim razgledom. Eden izmed njih je Sveta Planina oz. Partizanski vrh (1011 m). Pot se začne pred Mladinskim hostlom Trbovlje in zapelje najprej skozi avtentično okolje stare rudarske kolonije Njiva ter se takoj za tem spremeni v strm klanec, ki ne popusti vse do 9-tonske železne skulpture rudarja Prometeja, ki bdi nad nekdaj industrijsko Zasavsko dolino. Tudi v nadaljevanju poti klanec ne pojenja vse do vrha, in sicer do Svete Planine. Na vrhu stoji cerkev Marijinega imena oziroma cerkev sv. Ane, ki je najvišje ležeča župnijska cerkev v ljubljanski nadškofiji. Spominska plošča na kamnitem zidu pod cerkvijo pravi, da je na tem kraju stal planinski hotel Ana, postavljen septembra 1935 in požgan aprila 1943. Z razgledišča na grebenu, ki na vzhodu odsekano pada v globino, je imeniten pogled v dolino. Pod nami se na eni strani raztezajo Trbovlje, na drugi strani Zagorska dolina, pogledi pa sežejo tudi v daljavo – do Posavskega hribovja in Pohorja. Ob povratku, ki na krajšem odseku preseneti z makadamskim vzponom, boste kolesarji uživali v spustu in lepih razgledih na ostale vrhove, ki vas čakajo, da jih osvojite.
ZNAMENITOSTI OB POTI: Delavski dom Trbovlje z mozaikom, rudarska kolonija Njiva, skulptura rudarja Prometeja, spominska hiša ustanovnega kongresa KPS (Barličeva domačija), cerkev sv. Ane.

- Jagrka
Trbovlje – Klek – Partizanski vrh – Čebine – Vrhe – Podmeja – Svine – Ostenk – Trbovlje
Po kratki vožnji po dolini, mimo Športnega parka Rudar, pot pri Splošni bolnišnici Trbovlje zavije v hrib. Trasa se drži glavne ceste do zaselka Klek in Čebine. Na ostrem ovinku, pod cerkvijo sv. Križa, stoji Barličeva domačija, v kateri je v strogi tajnosti v noči s 17. na 18. april 1937 potekal ustanovni kongres Komunistične partije Slovenije. Dogodek je obeležen s spominsko tablo. V pritličnih prostorih hiše je urejen muzej, ki prikazuje politične dogodke in položaj delavstva med obema vojnama. Tudi naprej se pot drži glavne ceste, ki pelje mimo Svete Planine oz. Partizanskega vrha do Planinskega doma Vrhe. Dom se nahaja na pobočju vrha Kisovec (1021 m), v bližini doma se nahaja cerkvica sv. Lenarta. Povratek je mimo smučišča Medvednica, čez Lizo do prelaza Podmeja (724 m). Pred spustom v dolino se obrestuje postanek pri stari, domači gostilni, kjer se odpre fantastičen pogled na dolino. Po kratkem spustu, pri tabli Čeče, pot zavije levoin se spušča skozi Svine in Ostenk do Trbovelj. Glavni cesti proti dolini se priključi pri letnem kopališču, kjer se pogled ustavi tudi na upravni zgradbi Občine Trbovlje.
ZNAMENITOSTI OB POTI: kip Mati z otrokom, cerkev sv. Miklavža, spominska hiša ustanovnega kongresa KPS (Barličeva domačija), cerkev sv. Martina, najstarejša hiša oz. lovski gradič (Arzenškova hiša), spominska soba Ane Dimnik, upravna zgradba Občine Trbovlje

- T’mrzla
Trbovlje – Gabrsko – Knezdol – Podmeja – Mrzlica – Čeče – Golovec – Trbovlje
Pot vodi mimo številnih kulturnih znamenitosti do konca doline, nato pa preko Gabrskega in Knezdola, po asfaltnih ter makadamskih poteh, proti prelazu Predmeja (724 m). Tam, kjer je najbolj strmo, so veličastni razgledi na dolino in okolico. Od prelaza do vrha se asfaltna pot spremeni v utrjen makadam. Ta del poti je enak tudi ob povratku in poteka skozi krajinski park, kjer se lahko za trenutek ustavimo na čudovitih razglednih točkah proti Savinjski in Šaleški dolini ter Štajerski. Tisti z veliko domišljije bodo ugledali avtohtonega prebivalca gore, in sicer zelenega možička, za katerega pravijo, da živi tukaj. Med ljudmi pa je ohranjena povedka o tem, da je gora napolnjena z vodo, v njenih nedrjih živi zmaj, po bregovih se plazi bela kača, na metli pa straši čarovnica. Mi verjamemo, da je v tej naravni tišini mogoče doživeti vse to. Kolesarski cilj bo dosežen pri planinskem domu; na vrh Mrzlice (1122 m), ki ga imenujejo tudi knapovski Triglav, pa bo treba peš. Z razgledi, ki sežejo do Snežnika, Nanosa in Julijcev, bo trud poplačan. Ob povratku vodi pot s strmim spustom čez Čeče in Golovec do Trbovelj ter tik pred koncem zaokroži pri Parku kulture.
ZNAMENITOSTI OB POTI: Park kulture, Zasavski muzej Trbovlje, Delavski dom Trbovlje z mozaikom, spomenik boja z Orjuno, kip Mati z otrokom, spominska soba Ane Dimnik, najstarejša hiša oz. lovski gradič (Arzenškova hiša), domačija Vrhar in spomenik NOB, cerkev sv. Katarine, cerkev sv. Martina

- Knapovka
Trbovlje – Bevško – Nasipi – Lakonca – Retje – Prapretno pri Hrastniku – Plesko – Ostenk – Golovec – Trbovlje
Od Mladinskega hostla Trbovlje vodi pot najprej po kolesarski stezi v spodnje Trbovlje, nato se po industrijski cesti povzpne do vasi Retje nad Trbovljami. Med hišami pripelje do lepe cerkve sv. Križa (520 m), kjer je ob sakralnem objektu razgledna točka, od koder se odpira pogled na Trbovlje, Čemšeniško planino, Klek, Mrzlico in Kum. S te točke vidimo tudi zgornji del dimnika nekdanje trboveljske termoelektrarne (TET), ki je s 360-imi metri najvišji dimnik v Evropi. Njegovo veličino in razgled na energetsko območje HSE Trbovlje lahko doživimo še lepše, če malce raziskujemo in se v njegovi smeri zapeljemo še malce bližje. Radovedni se lahko odpravijo tudi do urejenega portala vhoda v rudnik R2, najvišje točke rudnika v Trbovljah, ki se nahaja zelo blizu. Nato se pot nadaljuje po asfaltu proti Prapretnem in Pleskem. Pri strelišču se po zahtevnejši makadamski poti dvigne nad Ojstro ter se preko Ostenka in Golovca vrne v center Trbovelj.
ZNAMENITOSTI OB POTI: Park kulture, vhodni portal rova Vasle, cerkev sv. Križa, dimnik TET, cerkev sv. Martina, najstarejša hiša oz. lovski gradič (Arzenškova hiša), spominska soba Ane Dimnik, kip Mati z otrokom

- Kumlanka
Trbovlje – Bevško – Škofja Riža – Lontovž – Kum – Župa – Dobovec – Bevško – Trbovlje
Po kolesarski stezi speljana pot pelje do reke Save. Ko jo prečka, se začne strm asfaltni vzpon, ki kmalu ponudi pogled na 360 m visok dimnik nekdanje trboveljske termoelektrarne (TET), ki je najvišja zgradba v Republiki Sloveniji. Pot zavije desno proti Škofji Riži in naredi ovinek po utrjeni makadamski poti čez krasne gozdove v Čebulovi dolini in čez Lontovž. Območje je del krajinskega parka s številnimi naravnimi vrednotami. Na vrhu Kuma (1220 m), ali kot ga imenujejo tudi zasavski Triglav, stoji Planinski dom Kum in stara cerkvica sv. Neže, nasproti nje pa velik oddajnik RTV. Do njih vodi še vedno strma pot, delno po asfaltni podlagi in zadnja dva kilometra po makadamu. Trud je na vrhu poplačan z razgledi od bližnjega Posavskega hribovja do nekoliko bolj oddaljenih Kamniških in Savinjskih Alp, Karavank in Julijskih Alp s Triglavom. Ob povratku zavije pot desno in vodi po Slovenski turnokolesarski poti do vasi Župa. Podlaga se spremeni v asfalt, ko pot zavije proti Dobovcu, idilični vasici, kjer lahko vidimo tudi staro živinsko vago. Sledi še spust po glavni cesti v dolino, čez Savo in do izhodišča v centru Trbovelj.
ZNAMENITOSTI OB POTI: Park kulture, vhodni portal rova Vasle, dimnik TET, cerkev sv. Neže, oddajnik RTV Kum, cerkev sv. Ane, Delavski dom Trbovlje z mozaikom

- Trbouka
Trbovlje – Bevško – Nasipi – Ribnik – Terezija – Dom in vrt – Mestni trg – Savinjska cesta – Obrtniška cesta – Rudarska cesta – Ulica 1. junija – Njiva – Trbovlje
Če kdo misli, da v Trbovljah vlada sivina, se precej moti. Mesto namreč obdajajo hribi in zelene površine iz vseh smeri. Na poti po ulicah Trbovelj, po več kot 7 km dolgi dolini ob potoku Trboveljščica, si lahko ogledate, kako sta industrija in intenzivno 200-letno rudarjenje zaznamovala okolje in ljudi. Izpred Mladinskega hostla Trbovlje pot zapelje po urejeni kolesarski stezi poti proti jugu in pri križišču z napisom »Trbovlje« zavije v hrib proti obrtni coni. Pot pelje mimo uprave Rudnika Trbovlje – Hrastnik, glavnega vhoda v jamo, rudarske kopalnice »vašhave« in ostalih še ohranjenih zunanjih objektov. Nadaljuje se skozi rudarske kolonije ali mimo njih (Žabjek, Terezija, Kurja vas) in naselji Gvido ter Bajer, ob katerih vidimo še več objektov, povezanih z rudarsko dediščino, kot je tudi izvozni stolp Drajeršoht s spremljajočo strojnico in nekdanji vhod v rudnik – Terezija rov. Nato se pot spusti v dolino, zapelje proti severu, pri športnem parku Ledenica obrne ter se po kolesarski stezi poti vrne na izhodišče.
ZNAMENITOSTI OB POTI: park Kulture, vhodni portal rova Vasle, rudnik Trbovlje-Hrastnik (vhod, rudarska kopalnica »vašhava«, izvozni stolp Drajeršoht, vhodni portal rova Terezija), cerkev sv. Martina, najstarejša hiša oz. lovski gradič (Arzenškova hiša), spominska soba Ane Dimnik, kip »Mati z otrokom«